VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie. Young&Yank.

12 stycznia 2018 r., godz. 18:00
13 stycznia 2018 r., godz. 18:00

Tylko dla widzów dorosłych / wstęp 5 zł/osoba/1 dzien

POZIOM 2

Artyści: Franko B, Irma Optimisti, Martin Renteria, VestAndPage, Cassils, Joanna Pietrowicz, Maria Nova, Dominika Borkowska, Stanisław Bałdyga

Kurator: Artur Grabowski

Program:
12 stycznia 2018
- Irma Optimisti
- Dominika Borkowska
- Franko B
13 stycznia 2018
- Martin Renteria
- Maria Nova
- VestAndPage
- Joanna Pietrowicz, Maria Nova, Dominika Borkowska, Stanisław Bałdyga

Informujemy, że na prośbę artystów podczas performance'ów VestAndPage i Marii Novy obowiązuje całkowity zakaz fotografowania i filmowania. Z góry dziękujemy za uszanowanie decyzji twórców. Podczas pozostałych działań nie obowiązuje żadne ograniczenie fotografowania i filmowania.

VI Dwubiegunowe Międzynarodowe Spotkanie Performerów w Sopocie odbędzie się pod hasłem „Young&Yank”. Ekiwok w tytule fonetycznie kojarzy się z antyczną chińską koncepcją yin i yang. Wedle niej owe dwie pierwotne i przeciwne sobie siły uzupełniają się, a ich wzajemne oddziaływanie jest przyczyną powstania wszelkiej materii, energii i żywiołów. Dokładnie tak samo jak w pierwotnej koncepcji Spotkań Performerów w Sopocie – w której dwie drogi poznawcze (bieguny interpretacji) wzajemnie uzupełniają ogólną wizję problemu.
Do udziału w „Young&Yank” (w wolnym tłumaczeniu z angielskiego: young–„młodzież” oraz to yank– „szarpać”) zaprosiliśmy z jednej strony: legendarnego Franko B, performującą nauczycielkę matematyki z Finlandii Irmę Optimisti, „neo-szamana” z Meksyku Martina Renterię oraz znakomity duet VestAndPage (Verena Stenke i Andrea Pagnes). To pierwszy biegun, reprezentowany przez artystów o ugruntowanej pozycji. Po drugiej stronie pojawiają się studenci czterech uczelni: Joanna Pietrowicz z UA w Poznaniu, Maria Nova z ASP w Krakowie, Stanisław Bałdyga z ASP w Warszawie oraz Dominika Borkowska, absolwentka ASP we Wrocławiu.
Ideą spotkania jest rodzaj gry: student wybiera do duetu artystę z programu głównego. Tuż po występie wybranego przez siebie artysty, student „wchodzi” w zastaną sytuację, a jego zadaniem jest wykorzystanie tej samej przestrzeni, użycie tych samych rekwizytów lub kontekstów (fabuły). Zaproponowana formuła może okazać się zarówno ciekawym polem dialogu, jak i okazją do intrygującej kontestacji tego, co zostało pokazane chwilę wcześniej. A może do radykalnego zniweczenia usankcjonowanej legendy, propozycją alternatywnej wizji, dopisaniem dalszego ciągu historii lub artystyczną ripostą – policzkiem wymierzonym poprzednikowi? Podczas dwóch dni festiwalu zaprezentowany zostanie również film kanadyjskiego trans artysty Cassils.